
Zadanie realizowane z budżetu państwa
Finansowanie/dofinansowanie: Dofinansowano ze środków budżetu państwa
Nazwa funduszu: rezerwa ogólna budżetu państwa
Nazwa zadania: „Kompleksowe przygotowanie i rozpoczęcie budowy Ponadregionalnego Innowacyjnego Ośrodka Neurorehabilitacji w miejscowości Lipnik, gmina Wiśniowa wraz z zakupem samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych”
Data podpisania umowy: wrzesień 2023 r.
Wartość dofinansowania: 1 534 749,38 zł
Całkowita wartość zadania: 2 377 348,34 zł
Opis zadania:
Z myślą o licznych ciężko chorych, w szczególności z Małopolski, jak również z innych regionów Polski potrzebujących ciągłej, wielokierunkowej rehabilitacji neurologicznej, w tym naszych Podopiecznych z Małopolski, którym przez lata finansujemy turnusy rehabilitacyjne w odległych komercyjnych ośrodkach, podejmujemy się, jako jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, stworzenia i prowadzenia ponadregionalnego Innowacyjnego Ośrodka Neurorehabilitacji dla dzieci i dorosłych. Będzie on prowadził wielokierunkową rehabilitację neurologiczną z wykorzystaniem najnowocześniejszych robotów, w szczególności robotów do terapii chodu oraz z wykorzystaniem najskuteczniejszych terapii wspomagających. Będzie go wyróżniał ogród terapeutyczno – sensoryczny i architektura kojąca zmysły (healing architecture).
Celem realizacji zadania publicznego jest kompleksowe przygotowanie i rozpoczęcie budowy ponadregionalnego Innowacyjnego Ośrodka Neurorehabilitacji dla dzieci i dorosłych, wykonanie I etapu ogrodu terapeutyczno – sensorycznego oraz zakup samochodu dostosowanego dla osób niepełnosprawnych.
Miejsce inwestycji: miejscowość Lipnik, gmina Wiśniowa, powiat myślenicki, województwo małopolskie, nieruchomość gruntowa, którą stanowią działki ewidencyjne nr 354/3 o powierzchni 0,4758 ha oraz 354/4 o powierzchni 0,4789 ha, stanowiące funkcjonalną całość.
Główne działania:
1. Przygotowanie koncepcji architektonicznej i projektu budowlanego – opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej koniecznej do wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę oraz przedmiaru i kosztorysu robót.
2. Przygotowanie innowacyjnej, kompleksowej prezentacji graficznej dla przedsięwzięcia – przygotowanie filmu prezentacyjnego, spaceru wirtualnego 3D/VR, wizualizacji architektonicznych budynku ośrodka, podstrony internetowej z informacjami o przedsięwzięciu oraz filmem, projektu broszury – materiałów koniecznych przy podejmowaniu działań mających na celu pozyskiwanie środków z różnych źródeł na realizację inwestycji.
3. Przygotowanie projektu aranżacji wnętrz budynku według innowacyjnej koncepcji healing architecture sprzyjającej rekonwalescencji pacjentów i wytchnieniu opiekunów, który już na tym etapie będzie wykorzystany do materiałów promujących inwestycję w celu pozyskiwania środków na budowę ośrodka oraz uwzględniony przy projektowaniu instalacji wewnętrznych w budynku.
4. Opracowanie koncepcji ogrodu terapeutyczno – sensorycznego, który już na tym etapie będzie wykorzystany do materiałów promujących inwestycję w celu pozyskiwania środków na budowę ośrodka oraz pozwoli uwzględnić w projekcie zagospodarowania terenu umiejscowienie i parametry techniczne obiektów takich jak m. in. pochylnie, mury oporowe, ścieżki, altany rehabilitacyjne, bez konieczności wnioskowania o kolejne pozwolenie na budowę w zakresie zagospodarowania nieruchomości wokół budynku.
5. Wykonanie ogrodzenia terenu inwestycji. Wykonanie docelowego ogrodzenia terenu inwestycji o długości około 280 mb, które na etapie inwestycji będzie ogrodzeniem placu budowy, a po zakończeniu inwestycji – ogrodzeniem docelowym. Wykonanie ogrodzenia trwałego na tym etapie ograniczy dodatkowe koszty związane z ogrodzeniem tymczasowym placu budowy.
6. Zakup drzew i krzewów do nasadzeń ochronnych/izolacyjnych wzdłuż granic nieruchomości wraz z wykonaniem tych nasadzeń. Piętrowe, różnorodne nasadzenia z drzew i krzewów na początkowym etapie przedsięwzięcia sprawią, iż roślinność, która przede wszystkim ma charakter izolacyjny/ochronny od drogi powiatowej oraz działalności na działce sąsiedniej (stanowi zieloną ekologiczną barierę ochroną przed hałasem, smogiem, zagospodarowaniem sąsiednich nieruchomości), w ciągu realizacji dalszych etapów inwestycji będzie się już rozrastać i szybciej osiągniemy zamierzony efekt parku sprzyjającego rekonwalescencji pacjentów i dającego wytchnienie opiekunom. Będzie to jednocześnie realizacja I etapu ogrodu terapeutyczno – sensorycznego.
7. Wykonanie zjazdu z drogi powiatowej oraz utwardzenia ciągów komunikacyjnych placu budowy, które posłuży na dalszym etapie inwestycji jako podbudowa do ciągów komunikacyjnych i parkingów przy ośrodku.
8. Zakup samochodu osobowego ze specjalistyczną zabudową dla osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózkach, szczególnie dużych wózkach elektrycznych, spełniającego wymogi PFRON. Samochód będzie służył Podopiecznym, którzy nie mają możliwości swobodnego przemieszczania się, spędzają życie w czterech ścianach, eliminując ich wykluczenie społeczne: ułatwienie codziennego funkcjonowania, transport do lekarza, szpitala, na badania, akcje wytchnieniowe, wydarzenia sportowe, kulturalne i inne.