Te pieniądze pomagają przewlekle i nieuleczalnie chorym. Dorosłym i dzieciom.
31.01.2013
Źródło: Dziennik PolskiWIŚNIOWA. Stowarzyszenie Hospicyjne "Bądźmy razem" wchodzi właśnie w czwarty rok działalności. Przez ten czas, wspomagając m.in. domowe hospicjum, pomogło setkom chorych. Wspierajago w tym ludzie dobrej woli, na przykład przekazując na jego rzecz 1 pro-cent swojego podatku.


Czytaj pełną treść artykułu.

Organizacje czekają na 1 procent. To nic nie kosztuje.
09.03.2012
Źródło: Dziennik Polski
 
Stowarzyszenie Hospicyjne "Bądźmy Razem" organizuje również akcje dla dzieci, jak ta mikołajkowa.

Fot. ARCHIWUM STOWARZYSZENIA "BĄDŹMY RAZEM"

POWIAT. Rozliczając się z fiskusem nie zapominajmy o organizacjach pożytku publicznego. Możemy im przekazać 1 procent swojego podatku. Dobrą okazją do tego jest jutrzejszy Dzień Otwarty w Urzędzie Skarbowym.

Drzwi "skarbówki" będą jutro otwarte od godz. 7.30 do 13. Będzie można złożyć zeznanie tradycyjnie, ale też przez internet.
Na terenie powiatu myślenickiego działa aktualnie 12 organizacji uprawionych do otrzymania 1 procentu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2011. Jednym z młodszych stażem w tym gronie, jest Stowarzyszenie Hospicyjne "Bądźmy Razem" z Wiśniowej. Działa ono od 2009 roku, a od lipca 2010 ma status organizacji pożytku publicznego. W ubiegłym roku z tytułu 1 procentu uzyskało kwotę ok. 30 tys. zł, z czego znaczna część były to pieniądze przekazane na subkonto jednego z dzieci, podopiecznych Stowarzyszenia. Te z subkonta są przeznaczane na leczenie i rehabilitację konkretnego dziecka. Pozostałe wspomagają zakup sprzętu do wypożyczalni którą prowadzi Stowarzyszenie i skąd bezpłatnie, nie tylko jego podopieczni, ale także inni mieszkańcy, mogą wypożyczać np. balkoniki, koncentratory tlenu czy łóżka rehabilitacyjne. Poza tym środki te wspomagają znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej rodziny chorych poprzez dofinansowanie zakupu leków czy dojazdów na leczenie.
- Wpływy z tytułu 1 procentu stanowią dość dużą i ważną część naszego przychodu. Inne źródła to dotacje publiczne, darowizny, składki członkowskie i organizowane zbiórki - mówi Ewa Dudzik-Urbaniak, prezes Zarządu Stowarzyszenia "Bądźmy Razem". Apeluje jednocześnie o to, aby pamiętać o podopiecznych stowarzyszenia także podczas tegorocznych rozliczeń podatkowych. - Gdy przekażemy 1 procent podatku potrzebującym osobom ze swojej miejscowości, swojego regionu łatwiej będzie się przekonać o sile 1 procentu - dodaje prezes. Aktualnie pod opieką Hospicjum Domowego Królowej Apostołów z Wiśniowej, którego podopiecznych przede wszystkim wspiera Stowarzyszenie znajduje się 22 dzieci i 40 dorosłych.
Z danych US w Myślenicach wynika, że w ub. roku 40 proc. podatników rozliczających się tutaj zdecydowało się przekazać swój 1 procent. To wynik o 5 procent lepszy niż rok wcześniej. Ogółem w ubiegłym roku do organizacji pożytku publicznego trafiło 1 005 461 zł.
Parafialny Zespół Caritas Betania organizuje dyżury, w czasie których wolontariusze służą pomocą w wypełnianiu PIT-ów. Odbywają się one w poniedziałki i piątki (8.30 - 10.00) oraz w czwartki (15.30 - 17.00). - Ludzie albo sami deklarują wolę przekazania 1 procentu na Caritas, a gdy nie mają sprecyzowanego celu pytamy, czy nie zechcieliby na ten właśnie cel go przekazać. Nikt nie odmawia - mówi Dorota Gabryś z Parafialnego Zespołu Caritas Betania.
Pieniądze z 1 procentu służą później pomocy, jaką Caritas-Betania organizuje dla wszystkich potrzebujących z terenu powiatu myśle-nickiego.

 

KATARZYNA HOŁUJ
myslenicki@dziennik.krakow.pl

NUMERY KRS FUNDACJI I STOWARZYSZEŃ
Przekaż im 1 procent
* Fundacja "Pomoc Dzieciom Specjalnej Troski" z Myślenic (0000022559),
* Stowarzyszenia Wspomagania Osób Niepełnosprawnych "Kolonia" z Harbutowic (0000039520),
* Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Zdrowia ze Skomielnej Białej (0000073471),
* Towarzystwo Gimnastyczne Sokół z Myślenic (0000137171),
* Ochotnicza Straż Pożarna Kuźnia-Sułkowice (0000139536),
* Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich z Trzemeśni (0000144165),
* Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych z Krzczonowa (0000203622), * Fundacja Rozwoju Regionu Myślenickiego (0000212209),
* Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Ispina z Dobczyc (0000249501),
* Dzieci które kochacie - Fundacja Archon+ (0000255774),
* Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Myślenicach (0000280606)
* "Bądźmy Razem" Stowarzyszenie Hospicyjne z Wiśniowej (0000343690).

Byli razem w Wiśniowej
Obiektyw(nie)
07.01.2012
Źródło: Dziennik Polski

Fot. Andrzej DomagalskiWolontariusze Stowarzyszenia Hospicyjnego "Bądźmy Razem" w Wiśniowej zorganizowali w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu kolejne spotkanie dla dzieci pozostających pod opieką Hospicjum Domowego Królowej Apostołów, a także sieroconych i niepełnosprawnych.
W imprezie wzięło udział około 100 osób, natomiast w Korowodzie św. Mikołaja odwiedzono około 40 rodzin. (ADOM)

Uczniowie szkół na rzecz hospicjum
27.12.2012
Źródło: Dziennik Polski

WIŚNIOWA. 50 dzieci i 90 rodzin w potrzebie wzięło udział w imprezie mikołajkowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Hospicyjne "Bądźmy razem", Urząd Gminy w Wiśniowej oraz Hospicjum DomoweKrólowej Apostołów.

-Nasza impreza zorganizowana została po raz czwarty - mówi prezes stowarzyszenia Ewa Dudzik - Urbaniak. - Bez pomocy takich osób jak Elżbieta Konieczna, koordynatorka wolontariatu młodzieżowego czy Kasia Ziółkowska, psycholog pracujący...
Aby uzyskać pełną treść artykułu zaloguj się i wykup dostęp

Chcą stworzyć centrum wolontariatu
26.03.2011
Źródło: Dziennik Polski

Stowarzyszenie Hospicyjne "Bądźmy Razem" z Wiśniowej działa nie tylko na terenie powiatu myślenickiego. - Szczególnie cieszy mnie, gdy uda się zwerbować kolejnych pomocników i sprzymierzeńców w pomaganiu - mówi prezes Ewa Dudzik-Urbaniak.


 
Członkowie Stowarzyszenia. Od lewej: Ewa Dudzik-Urbaniak, Maria Zając, Barbara Lechwar, Anna Irzyk, Justyna Niepsuj, Danuta Kowal, Irena Bubula, Stanisława Pyzio, Kazimiera Lenart, Stanisława Mistarz, Barbara Polak, Zofia Buraczek, Łukasz Niepsuj, Izabela Głąb, Mateusz Krzysztofek, ks. Janusz Widur, Janusz Urbaniak, Ewa Knapczyk. Fot. archiwum (Dziennik Polski)

Podczas Światowego Dnia Chorego Stowarzyszenie Hospicyjne "Bądźmy Razem" przeprowadziło po raz pierwszy kwestę na potrzeby swoich podopiecznych w parafiach, w których mieszkają. Zebrana kwota - ponad 12 tys. zł - ma być przeznaczona na doposażenie tworzonej wypożyczalni w sprzęt niezbędny w leczeniu, rehabilitacji i pielęgnacji chorych. Stowarzyszenie ma siedzibę w Wiśniowej, ale tak naprawdę działa na terenie całego powiatu myślenickiego i nawet poza nim. - Obecnie pod opieką hospicyjną jest 15 dzieci oraz 32 dorosłych z różnych miejscowości.

Fundacja "Wawel z Rodziną" wsparła podopiecznych Stowarzyszenia Hospicyjnego „Bądźmy Razem”
02-01-2012
Źródło: Fundacja "Wawel z Rodziną"


Fundacja „Wawel z Rodziną” przyłączyła się do akcji realizowanej przez Stowarzyszenie Hospicyjne „Bądźmy Razem” z Wiśniowej. Tym razem słodycze Wawel trafiły do mikołajkowych paczek dzieci będących pod opieką Hospicjum Domowego Królowej Apostołów oraz osieroconych i niepełnosprawnych dzieci z terenu gminy Wiśniowa.

Fundacja Wawel z Rodziną postarała się, by uśmiech zagościł na twarzach dzieci z Wiśniowej. W ramach akcji organizowanej przez wolontariuszy Stowarzyszenia Hospicyjnego „Bądźmy Razem”, dzieci będące pod opieką Hospicjum Domowego Królowej Apostołów oraz osierocone i niepełnosprawne dzieci z terenu gminy Wiśniowa otrzymały mikołajkowe podarunki. Fundacja „Wawel z Rodziną” wsparła działania wolontariuszy przekazując słodycze Wawel, które znalazły się w mikołajkowych paczkach dla dzieci.
Upominki podopiecznym Stowarzyszenia przekazywane były podczas spotkania mikołajkowego, w którym wzięło udział około 100 osób, a także podczas „Korowodu świętego Mikołaja”, który zaniósł podarunki do około 40 rodzin. W ramach akcji przekazano około 80 paczek ze słodyczami i 48 paczek żywnościowych.
 

Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia: Spotkanie zespołu
16 listopada 2012
Źródło: miasto-info.pl

Aktywni mieszkańcy organizują się poprzez zakładanie stowarzyszeń i fundacji. Podczas spotkań zespołów takich jak ten do opracowania Obywatelskiego Porozumienia na rzecz zdrowia, uczą się jak wykorzystać swój potencjał, aby wspólne działania stanowiły realną pomoc a nie sprowadzały się jedynie do działań "papierowych".


Spotkanie zespołu opracowującego Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia odbyło się 14 listopada. Aktywni obywatele organizują się zakładając stowarzyszenia i fundacje. Takich organizacji w powiecie w sferze profilaktyki i ochrony zdrowia jest sporo. Polskie prawo daje coraz więcej możliwości współpracy samorządów lokalnych z organizacjami. Jednak trzeba się nauczyć z nich korzystać tak, żeby stanowiły realną pomoc a nie sprowadzały się jedynie do działań „papierowych”. Takie narzędzia to np. konsultacje społeczne, zespoły konsutlacyjno-doradcze.

AGNIESZKA WARGOWSKA-DUDEK, Fundacja ARTS: Dzięki tym rozwiązaniom organizacje pozarządowe mogą mieć realny wpływ na założenia polityk publicznych. Stąd pomysł powołania Zespołu ds. opracowania Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Zdrowia. Zespół ocenia potrzeby w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych w oparciu badania epidemiologiczne i społeczne, własne doświadczenie i wiedzę. Omawia także działania, które powinny być uwzględnione w polityce samorządu. W ten sposób w czerwcu 2013 roku powstanie Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia. Dzięki reprezentacji różnych środowisk poznajemy różne opinie, perspektywy i wspólnie wypracujemy rozwiązania. W ten sposób poznajemy się i – mamy nadzieję- nauczymy dialogu.

Dzięki wspólnym spotkaniom i wspólnej pracy przedstawiciele instytucji samorządowych poznają bogactwo działań i potencjał organizacji pozarządowych i odwrotnie przedstawiciele NGO dowiedzą się z jakimi ograniczeniami borykają się urzędnicy. - Im lepiej się zrozumiemy, tym lepsza będzie współpraca - dodaje Agnieszka Wargowska-Dudek.

Zespół tworzą przedstawiciele organizacji pozarządowych i środowisk związanych z promocją i ochroną zdrowia:
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Wsparcia Społecznego Busola, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Myślenicach, Spółdzielnia Socjalna Raciechowice, Bądźmy Razem - Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej, ZPO w Lipniku - Związek Harcerstwa Polskiego, Fundacja Radosne Dziecko w Stróży, Myślenicki Klub Fantastyki, LGD Turystyczna Podkowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Trzemeśni, Zakopiańskie Stowarzyszenie Kultury i Rekreacji, Starostwo Powiatowe w Myślenicach (Wicestarosta, Kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia, Pełnomocnik ds. NGO), Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Poradnia Leczenia Uzależnień, Gmina Wiśniowa, Gmina Dobczyce, Gmina Sułkowice. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Casino w Lubniu, Uczniowski Klub Sportowy „DOBCZYCE”, Szkoła Podstawowa w Stadnikach, Gimnazjum w Tokarni,
Szkoła Podstawowa w Krzczonowie, Uczniowski Klub Sportowy „Dobczyce", OSP Raciechowice, Stowarzyszenie B-20 Raciechowice

Projekt realizuje Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z Partnerami: Starostwo Powiatowe w Myślenicach, -Bjerringbro Gymnastic Forening w Bjerringbro Dania

Projekt „Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.