Ogłoszenie o zbiórce publicznej przeprowadzonej zgodnie z decyzją Nr 4/2012 PS.I.622.10.2012 z dnia 23 marca 2012r.  wydaną przez Marszałka Województwa Małopolskiego

„BĄDŹMY RAZEM” – Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej z siedzibą w 32-412  Wiśniowa 317, informuje, że w wyniku zbiórki publicznej prowadzonej w okresie od 28.03.2012 do 31.12.2012 roku w formie dobrowolnych wpłat na wyodrębnione konto o numerze: 28 8602 0000 0001 0264 7500 0003  zebrano kwotę 150 zł. Koszt organizacji zbiórki wyniósł: 0 zł. Dochód ze zbiórki w kwocie 150 zł został wydatkowany w całości na dofinansowanie zakupu leków dla Podopiecznych.
 
Za każdy dar i życzliwość składamy serdeczne podziękowania.
 
Zarząd „Bądźmy Razem” – Stowarzyszenia Hospicyjnego w WiśniowejJuż po raz czwarty Stowarzyszenie Hospicyjne „BĄDŹMY RAZEM” we współpracy z Hospicjum Domowym Królowej Apostołów i Urzędem Gminy Wiśniowa zorganizowało akcję mikołajkową dla podopiecznych hospicjum: chorych dzieci i dorosłych, mieszkańców powiatu myślenickiego i sąsiednich a także chorych, niepełnosprawnych i rodzin potrzebujących z gminy Wiśniowa.

Zorganizowaliśmy dla nich mikołajowe spotkanie integracyjne oraz korowód św. Mikołaja, który dotarł z życzeniami, piosenką i prezentami do oczekujących ich z wytęsknieniem nieobecnych na spotkaniu dzieci i dorosłych. Obdarowaliśmy prezentami 50 chorych dzieci oraz 90 rodzin potrzebujących. W spotkaniu integracyjnym wzięło udział blisko 100 osób.

W tym przedświątecznym czasie nasi wolontariusze, przyjaciele i darczyńcy udowadniają, że bycie razem, dzielenie się tym co mamy, pomaganie przynosi radość i szczęście. Niespodzianki dla dzieci, paczki dla rodzin, wspólne zabawy, śpiew i muzyka, serdeczne rozmowy niosą pocieszenie, wsparcie w chorobie, okresie żałoby i trudach życia, wyzwalają radość. Tworzy się wiele dobra.

Organizacja tych wydarzeń jest możliwa tylko dzięki wspólnej pomocy ludzi dobrej woli. Każdemu Wolontariuszowi, każdemu Wspierającemu jesteśmy dozgonnie wdzięczni – bo każda złotówka, każdy dar, każdy rodzaj pomocy jest ważny dla prowadzenia naszych działań! Wolontariusze Stowarzyszenia dopisali jak zwykle. Do akcji przygotowywali się wiele tygodni wcześniej pod okiem Pani Elżbiety Koniecznej – koordynatora wolontariatu młodzieżowego, która kierowała całą akcją mikołajkową i Kasi Ziółkowskiej, psychologa pracującego z rodzinami hospicyjnymi, która przygotowała młodzież do profesjonalnej pomocy chorym dzieciom. Liczny orszak wolontariuszy w żółtych hospicyjnych koszulkach pełnił wiele ważnych funkcji w czasie akcji: wolontariusze zadbali o prezenty, towarzyszyli chorym dzieciom podczas spotkania, zabawiali, z dużym zaangażowaniem dbali o to aby z twarzy dzieciaków nie zniknął uśmiech, przygotowali program artystyczny, pomagali w przygotowaniu poczęstunku.

W tym roku akcję wsparli oprócz naszych stałych przyjaciół: Fundacji „Wawel z Rodziną”, która obdarowuje nas słodyczami, pomagających finansowo i rzeczowo Państwa Joanny i Roberta Dudzik z Poznachowic Dolnych, Ewy i Andrzeja Murzyn z Firmy Triplast z Raciechowic, Marii i Edwarda Niepsuj z firmy PESMENPOL z Trzemeśni, Pani Marii Brożek z Firmy Złoty Kłos z Dobczyc oraz firmy Avitex z Krakowa, dołączyli nowi wspierający: Państwo Monika i Antoni Rapacz z firmy Smrek z Lipnika, Pan Marian Masełko z firmy Marbud z Dobczyc oraz Pani Aneta Irzyk z Wiśniowej. Pyszne domowe pierogi oraz ciasta domowego wypieku zapewniły nam Panie: Halina Malec z Kornatki, Monika Palonek z Krzyszkowic oraz  

W akcję, jak co roku, włączyli się także uczniowie okolicznych szkół: ZPO z Wiśnowej, Lipnika, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Trzemeśni, Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Czechówce. Pod opieką pedagogów przygotowali klasowe paczki mikołajkowe dla dzieci. Uczniowie z Wiśniowej i Lipnika pomagali w organizacji i realizacji akcji.

Korowód nie byłby tak wyjątkowy bez udziału Druhów miejscowych OSP: Stanisława Pazdura, Ryszarda Moryca, Jerzego Sukty, Damiana Grabackiego, Krzysztofa Jaska – dzięki nim mimo trudnych zimowych warunków orszak św. Mikołaja dotarł do najdalszych zakątków naszych miejscowości.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi wolontariuszy, którzy dają nam swój czas, kreatywność i siły ale i Przyjaciół, Darczyńców, którzy wspierają nas finansowo i rzeczowo jesteśmy w stanie rozwijać zainicjowane przez nas dzieło hospicyjnej pomocy.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za współpracę!

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
2012-12-19 21:55:49

To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt być samotnym nie może...
...(Więcej)

Odpowiedzieliśmy pozytywnie na zaproszenie Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS oraz  Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach do udziału w projekcie "Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego".

Zgłosiliśmy 3 naszych przedstawicieli do udziału w działaniach projektu. W obradach Zespołu opracowującego Społeczne Porozumienie na rzecz Zdrowia mieszkańców Powiat u Myślenickiego uczestniczyć będzie prezes stowarzyszenia - Ewa Dudzik-Urbaniak, natomiast w spotkaniach szkoleniowych Akademii Rzecznictwa dwie wolontariuszki stowarzyszenia: Agnieszka Handzel oraz Aneta Bednarska. Do obrad zespołu będą mogli na bieżąco włączać się także inni zainteresowani członkowie stowarzyszenia.
Projekt jest realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu  współpracy  z nowymi krajami Unii Europejskiej. Prowadzony jest przez Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS w partnerstwie z Powiatem w Myślenicach, oraz Bjerringbro Gymnastic  Forening w Bjerringbro (Dania).

Będziemy na bieżąco informować o kolejnych etapach naszego udziału w projekcie.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.narzeczzdrowia.arts-fun.pl


E.Dudzik-Urbaniak

26 sierpnia 2012 r. gościliśmy po raz drugi na Dożynkach Powiatowych, organizowanych w tym roku w miejscowości Tenczyn, w gminie Lubień. Oprócz promowania naszej działalności w atmosferze zabawy zwracaliśmy uwagę na ważne tematy profilaktyki zdrowotnej  i samokontroli stanu zdrowia. W wydarzeniu wziął udział cały Zarząd stowarzyszenia, dwóch wolontariuszy dorosłych - Pan Henryk Kowal i Pan Janusz Urbaniak oraz dwie wolontariuszki szkolne: Dominika Malina oraz Ola Urbaniak. Dziękujemy za aktywny udział w promowaniu naszej organizacji i wzbudzaniu poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie.

E. Dudzik-Urbaniak

W dniach 13-26 sierpnia 2012 r. pięcioro dzieci z rodzin pod naszą opieką hospicyjną uczestniczyło w koloni w Bieszczadach. Celem wyjazdu było wsparcie emocjonalne po ciężkich przeżyciach związanych z chorobą i odejściem bliskich.Organizatorem koloni było zaprzyjaźnione z nami Hospicjum Królowej Apostołów z Radomia.  Łącznie w koloni wzięło udział 30 dzieci. Naszym małym podopiecznym towarzyszyła w roli opiekuna wolontariuszka  stowarzyszenia - Aneta Bednarska z Poznachowic Dolnych, studentka psychologii.
Dzieci wróciły z wyjazdu pełne wrażeń: atrakcją był basen, wspólne wyprawy w góry, nad jezioro i inne ciekawe miejsca Bieszczad, zabawy integracyjne. Był czas na modlitwę i wspólne rozmowy. Szczególnie ciepło dzieci wspominały Panią Anetkę. Dziękujemy Anetce za życzliwość i serdeczność okazywaną dzieciom, trud opieki oraz poświęcony czas. Organizatorom z ks. Markiem Kujawskim na czele dziękujemy, że "przygarnęli" i zatroszczyli się o nasze dzieci.

E.Dudzik-Urbaniak


Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem Kampanii Pola Nadziei 2012 prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie.  Naszym zdaniem była ona bardzo udana. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się do współpracy:

  • mieszkańcom miejscowości naszego regionu, którzy złożyli datki podczas kwest w parafiach oraz wpłacili darowizny na konto,
  • wszystkim, którzy pomogli wykonać żonkilowe upominki (kwiaty, broszki z bibuły, nalepki, krówki),
  • uczniom i pedagogom z okolicznych szkół, którzy wzięli udział w żonkilowych konkursach,  zorganizowali kwesty w szkołach i parafiach oraz wysłuchali prelekcji o opiece hospicyjnej i wolontariacie hospicyjnym,
  • członkom - wolontariuszom dorosłym stowarzyszenia, którzy odpowiadali za organizację kampanii, współpracowali z parafiami, prowadzili prelekcje w szkołach.
Założeniem kampanii jest nauczenie / wzbudzenie empatii dla osób chorych i potrzebujących oraz zachęcenie, nie tylko młodego pokolenia, do udziału w różnego rodzaju akcjach na rzecz innych.  Liczymy na to, że kolejne kampanie będą nas przybliżać do wypracowania modelowej współpracy ze społecznością lokalną na rzecz podopiecznych hospicjum.Czytaj pełny tekst


Zarząd „Bądźmy Razem” - Stowarzyszenia Hospicyjnego w Wiśniowej

10 czerwca 2012 sala GOKiS w Wiśniowej rozbrzmiewała muzyką i śmiechem dzieciaków. Słychać było radosne okrzyki zdumienia i śpiew. Z zewnątrz dobiegały głosy zafascynowanych obserwatorów strażackiego pokazu i niestrudzonych rowerzystów. Wszystko to za sprawą odbywającej się w tym dniu specjalnej uroczystości.

Już po raz drugi "Bądźmy razem" Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej, przy współpracy z Urzędem Gminy Wiśniowa, zorganizowało spotkanie integracyjne dla dzieci - podopiecznych Hospicjum Domowego Królowej Apostołów z Wiśniowej oraz dzieci niepełnosprawnych i potrzebujących z terenu gminy Wiśniowa. Okazją do spotkania były Dzień Dziecka i przypadające akurat 10 czerwca święta patronki Hospicjum - Matki Bożej Królowej Apostołów. Na dzieciaki przybyłe z bliska i daleka czekało wiele atrakcji.

Spotkanie zaczęło się od mszy świętej w intencji dzieci i ich rodziców, którą odprawił ks. Proboszcz Wacław Bednarz. Po chwilach skupienia aż do wieczora czas wypełniły emocje: dzieci cieszyły się z prezentów, które otrzymały, podziwiały muzyczne popisy zespołu "Handycap" z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Myślenicach (pod patronatem ŚDP w Harbutowicach), z zapartym tchem pomagały strażakom gasić pożar "na niby", z ciekawością zaglądały do wnętrza strażackiego samochodu, nieustraszenie pokonywały kilometry na trzykołowych rowerkach, by w końcu wrócić do sali GOKiS i z nową energią oddać się szaleństwom integracyjnych zabaw ruchowych (m.in. z użyciem chusty KLANZA) prowadzonych przez p. Annę Bubulę. Małymi bohaterami spotkania zajmowali się młodzieżowi wolontariusze ze szkół w Wiśniowej i Lipniku więc rodzice mogli spokojnie odpocząć i skorzystać z poczęstunku. Dla każdego znalazło się coś dobrego i nikt nie wyszedł z pustymi rękami. Dodatkowym elementem spotkania było podsumowanie akcji "Pola Nadziei" prowadzonej przez Stowarzyszenie w ostatnich miesiącach. Dzieci nagrodzone w konkursach plastycznych odebrały nagrody i dyplomy oraz wzięły udział we wspólnej zabawie.

Szczególne podziękowania chcemy skierować do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację spotkania, a przede wszystkim Strażakom z OSP w Wiśniowej i panu Łukaszowi Bajerowi, który bezpłatnie udostępnił rowerki (gokarty). Zabawa trwała kilka godzin, wszyscy wyszli uszczęśliwieni, a dzieciaki z pewnością długo zapamiętają ten dzień. Zapraszamy za rok!


A.Handzel

Do pobrania wyniki konkursów plastycznych zorganizowanych a ramach akcji "Pola nadziei"
 

Kampania Pola Nadziei 2012 - zaproszenie do współpracy

 „Bądźmy Razem” – Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej zaprasza serdecznie wszystkie szkoły z terenu powiatów: myślenickiego, limanowskiego i wielickiego, w których mamy Podopiecznych do współpracy i wsparcia hospicyjnego dzieła poprzez włączenie się w akcję "Pola Nadziei 2012".

Pola Nadziei to coroczna kampania zapoczątkowana 15 lat temu przez krakowskie Hospicjum im. św. Łazarza, Od 2003 roku Pola Nadziei są również realizowane przez Hospicja i organizacje wspierające opiekę hospicyjną z innych miejscowości Polski. Działania te są koordynowane przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Stowarzyszenie Hospicyjne „Bądźmy Razem” po raz drugi organizuje akcję na swoim terenie zbierając fundusze na pomoc nieuleczalnie chorym i wsparcie ich rodzin. W naszej działalności wspomagamy przede wszystkim podopiecznych Hospicjum Domowego Królowej Apostołów z Wiśniowej, które każdego dnia niesie pomoc medyczną, psychologiczną i duchową ciężko chorym dzieciom i dorosłym. Obecnie pod opieką hospicyjną jest 22 dzieci i 40 dorosłych. Opieka hospicyjna jest udzielana chorym bezpłatnie.

Znakiem kampanii są żonkile - międzynarodowym symbol nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy żonkile kwitną - zbieramy fundusze na wsparcie opieki hospicyjnej, promujemy ideę i metody opieki hospicyjnej.

Akcję będziemy prowadzić w terminie 28 marca – 26 maja.  W tym okresie dzieci i młodzież, pod kierunkiem nauczycieli, zachęcamy do:
•    Wzięcia udziału w żonkilowych konkursach (plastyczny, fotograficzny, graficzny - zaprojektowanie plakatu kampanii Pola Nadziei 2013). Szczegółowe informacje o konkursach znajdują się w załączonym regulaminie.
•    Inicjowania żonkilowych kwest w szkołach, okolicznych parafiach, sklepie, firmie czy innych akcji zmierzających do zebrania funduszy na działalność hospicyjną.
•    Organizacji na rzecz Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” imprez, koncertów, przedstawień, licytacji.
•    Zakładania uczniowskich żonkilowych rabat nadziei w otoczeniu szkół oraz organizowanie grup uczniów odpowiedzialnych za utrzymanie rabat żonkilowych.
•    Organizowania pogadanek na temat idei opieki hospicyjnej, wolontariatu hospicyjnego.
•    Włączenia się w wolontariat hospicyjny.

Wszystkie te działania maja służyć przede wszystkim uwrażliwianiu dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych, niepełnosprawnych, starszych oraz propagowaniu pomagania osobom potrzebującym wsparcia.  

Serdecznie zapraszamy dzieci przedszkolne, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz Grono Pedagogiczne do udziału w prowadzonej przez nas akcji.

Aby wziąć udział w zbiórce należy uzyskać zgodę Dyrekcji Szkoły z podpisem i pieczątką na formularzu, który jest dołączony do niniejszej korespondencji i wraz z nim zgłosić się w terminie od 28 marca do 26 maja do Stowarzyszenia po odbiór materiałów na kwestę (Wiśniowa 317, budynek „starego” Ośrodka Zdrowia obok kościoła, I piętro, w godz. 9.00-14.00). Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z koordynatorem akcji Panią Elżbietą Konieczną (tel. 510695311).
Każda inicjatywa zmierzająca do zebrania funduszy na opiekę hospicyjną ma ogromne znaczenie dla naszych Podopiecznych. Za każdą, nawet najmniejszą darowiznę będziemy ogromnie wdzięczni, a każdą wpłaconą na konto złotówkę zagospodarujemy z największą starannością.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!
W imieniu Zarządu „Bądźmy Razem” – Stowarzyszenia Hospicyjnego w Wiśniowej


Materiały do pobrania:

1) Regulamin udziału w konkursach
2) Zgłoszenie udziału w konkursach
3) Zgłoszenie udziału w kweście
4) Zgłoszenie do wysłuchania prelekcjiKontakt

Koordynatorem całości akcji jest pedagog szkolny, wolontariusz stowarzyszenia Pani Elżbieta Konieczna, tel. 510 695 311, email: ela.koniec@gmail.com oraz stow.hospicyjne@gmail.com


 


Światowy Dzień Chorego -  kwestując  wspieramy podopiecznych Hospicjum Domowego Królowej Apostołów z Wiśniowej.


Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku. Święto to  jest obchodzone corocznie 11 lutego -  w dniu pierwszego Maryjnego objawienia w Lourdes. 

Ustanawiając ten dzień bł. Jan Paweł II pragnął okazać szczególną miłość i troskę Kościoła o chorych, pielęgnowanych w szpitalach, hospicjach lub domach rodzinnych. Chciał zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, pragnął  dowartościować cierpienia chorych na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim duchowej. Celem tego dnia jest także popieranie zaangażowania wolontariatu.

W ramach obchodów Dnia Chorego podobnie jak w ubiegłym roku wolontariusze Stowarzyszenia Hospicyjnego „Bądźmy Razem” zorganizowali, we współpracy z Parafiami, w których mamy Podopiecznych, akcję „Bądźmy Razem dla chorych i cierpiących”.

Po niedzielnych Mszach Św. 12 i 19 lutego wolontariusze zbierali fundusze na wsparcie opieki nad dziećmi i dorosłym z Hospicjum Domowego Królowej Apostołów, którzy doświadczają nieuleczalnej choroby (obecnie to 22 dzieci i 40 dorosłych). W akcję włączyły się:
•    Parafia Świętej Królowej Jadwigi w Lipniku,
•    Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Węglówce,
•    Parafia św. Klemesa w Trzemeśni,
•    Parafia pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze św. Jana,
•    Parafia Rozesłania Apostołów w Gruszowie.

W blisko 20 stopniowym mrozie kwestowali dorośli wolontariusze Stowarzyszenia oraz uczniowie z ZPO w Wiśniowej, Lipniku, Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Trzemeśni.
.
W trakcie akcji zachęcaliśmy do wolontariatu hospicyjnego i informowaliśmy o możliwości wsparcia dzieła hospicyjnej pomocy poprzez przekazanie 1 procenta podatku.

Wolontariuszom serdecznie dziękujemy za pomoc a mieszkańcom regionu za życzliwość i ofiarność.

B. Kowalczyk, E.Dudzik-Urbaniak
 

123456