BĄDŹMY RAZEM NA POLACH NADZIEI
2014-04-03 22:54:07


Serdecznie zapraszamy Państwa do współpracy i wsparcia hospicyjnego dzieła pomocy poprzez włączenie się w akcję "Pola Nadziei 2014".

Nasze Stowarzyszenie po raz czwarty organizuje akcję promując ideę niesienia profesjonalnej, wszechstronnej pomocy chorym w domu, wśród bliskich i kochających osób oraz zbierając fundusze na wsparcie jej rozwoju w naszym regionie.
Nasze działania skierowane są do podopiecznych Hospicjum Domowego Królowej Apostołów z Wiśniowej, przy którym powstało Stowarzyszenie. Hospicjum każdego dnia niesie pomoc medyczną, psychologiczną i duchową ciężko chorym dzieciom i dorosłym. Rocznie pod opieką jest ponad 20 dzieci i 100 dorosłych.Opieka hospicyjna jest udzielana chorym bezpłatnie.

 Znakiem rozpoznawczym kampanii są żonkile - międzynarodowy symbol nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i godnej opieki aż do końca. Wiosną, kiedy żonkile kwitną zbieramy fundusze na wsparcie opieki hospicyjnej, promujemy jej ideę i metody. Żonkilowe kwiaty nadziei  - dzieło rąk naszych przyjaciół, wręczamy ofiarodawcom, podczas kwest.

HASŁO tegorocznej akcji brzmi: W RODZINIE SIŁA!

Dlaczego takie? Trwa Międzynarodowy Rok Rodziny. W związku z tym zachęcamy do refleksji na temat relacji pomiędzy chorym a jego rodziną. W trudnym czasie choroby potrzeba  zrozumienia, miłości, czułości, przyjaźni. Serdeczne relacje pomagają wracać do zdrowia, dają nadzieję, dodają energii. Same w sobie są zdrowiem i wartością.

Akcję rozpoczęliśmy pod koniec października 2013 wspólnym sadzeniem żonkili na symbolicznych rabatach - Polach Nadziei. Część wiosenną akcji  prowadzimy od połowy marca do końca czerwca 2014.  W tym okresie zachęcamy do wolontariatu, odkrycia w sobie sił twórczych, sprawczych, które w każdym człowieku drzemią i zaangażowania się w różnorodne formy pomocy. Tradycją akcji jest jak najszersza współpraca z placówkami edukacyjnymi. W trakcie prelekcji w przedszkolach i szkołach chcemy w zrozumiały sposób przedstawić, czym jest hospicjum, jakie są zasady jego funkcjonowania i jak młodzież może pomagać hospicyjnym podopiecznym. Informacje o opiece hospicyjnej i wolontariacie przekazujemy także podczas niedzielnych kwest w parafiach regionu. Dzieci przedszkolne, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz Grono Pedagogiczne zapraszamy do udziału w konkursach polonadziejowych.

Zapraszamy do współpracy!

Jak można się włączyć do pomocy?

  • przekazując 1% podatku na działalność Stowarzyszenia,
  • przekazując datek podczas kwesty w parafiach,
  • zostając wolontariuszem pomagającym w codziennej działalności (towarzyszenie chorym, prace administracyjno-biurowe, pozyskiwanie środków na działalność)
  • szkoły, firmy, rodziny mogą zbierać plastikowe zakrętki (najskuteczniejszym przyznajemy tytuł Zakręconego Mistrza Nadziei),
  • uczniowie, koła gospodyń, rodziny mogą pomóc wykonać żonkilowe kwiaty z krepiny/bibuły (najbardziej zaangażowanym przynajemy tytuł Żonkilowego Mistrza Nadziei),
  • uczniowie mogą pomóc w prowadzeniu kwest w parafiach,
  • każdy kto ma pomysł może zainicjować akcję zbierania funduszy czy darów rzeczowych na wsparcie opieki hospicyjnej np. podczas uroczystości rodzinnych, imprezy sportowej (np. pieluszka dla chorego maluszka, książka do biblioteki nadziei, bieg nadziei dla hospicjum, wieczór poetycki nadziei, puszka nadziei w moim sklepie)
Przez 5 lat działalności przekonaliśmy się jak ważne dla hospicjum jest jak najszersze wsparcie oraz jak kształcące jest włączanie dzieci i młodzieży w pomoc hospicjum, w wolontariat.

Zapraszamy do współpracy!


Ewa Dudzik-Urbaniak
Prezes Stowarzyszenia

Elżbieta Konieczna
Koordynator akcji


Osoby do kontaktu w sprawie akcji:
Pani Elżbieta Konieczna, koordynator akcji, tel.: 510 695 311
Pani Ewa Dudzik-Urbaniak, prezes stowarzyszenia, tel. 504 677 760
email: stow.hospicyjne@gmail.com

Materiały do pobrania:
Zaproszenie dla przedszkoli i szkół
Regulamin konkursów


Zachęcamy także do zapoznania się z publikacjami Dziennika Polskiego na temat akcji Pola Nadziei 2014 realizowanej m.in. przez Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej "Bądzmy Razem":
  1. Dziennik Polski - Tygodnik Myślenicki, 2 listopada 2013, Hospicjum, które pozwala godnie umierać
  2. Dziennik Polski - Tygodnik Myślenicki, 19 marca 2014, Żonkile to już symbol